У ХАРКОВІ ВПЕРШЕ...

1.

... вперше в Росії були сконструйовані "Розумні машини"

Щодо історії   к о н с т р у ю в а н н я   логічних машин в Росії, то вона ще недостатньо вивчена. Але відомо, що творцями подібних приладів були Павло Дмитрович Хрущов (1849-1909) і Олександр Миколайович Щукарев (1864-1936), фізико-хіміки, що працювали також над логіко-методологічними проблемами. Машина, створена Хрущовим десь біля 1890-1900 років, яка відтворювала, очевидно, приладдя, сконструйоване Джевонсом, довгий час зберігалася в Харківському університеті, приват-доцентом якого був ії конструктор.

А.Н.Щукарев з 1911 року працював в Харківському політехнічному інституті. Коли він познайомився з машиною Хрущова, він вніс в неї конструктивні покращення. Маються свідченя про те, що він в 1912 році докладав про цей прилад в Харківському університеті, і достовірно відомо, що в 1914 р. він демонстрував свій варіант машини  в Політехнічному музеї в Москві. В газеті "Русские ведомости" від 16.04.1914 було надруковано об'яву "Розумна машина", у котрій говорилось, що 19 квітня в Великій аудіторії музею відбудеться публічна лекція професора А.Н.Щукарева на тему "Пізнання й мислення": "Під час лекції демонструватиметься  машина, яка мислить, апарат, який дозволяє відтворити механічно процес мислення людини, тобто виводити висновки з поставлених припущень... Результати операцій машини з'являються на екрані в словесній формі".

Щукарев демонстрував свою машину й в подальші роки, зокрема, в радянські часи  (середина 20-х років). Цікаво, що на відміну  від Джевонса він вважав, що подібні логічні приладдя зможуть знайти практичне застосування.

Б.В. Бирюков. Жар холодных числ и пафос бесстрастной логики. -М., Издательство "Знание", 1985.

             

2.

... вперше в CРCР  було здійснено розщеплення атомного ядра

     
  22 жовтня 1932 року в газеті "Правда" було опубліковане повідомлення, в якому говорилось: "Український фізико-технічний інститут в Харкові в наслідок ударної праці до XV річниці Жовтня досяг перших успіхів в руйнуванні ядра атому. 10 жовтня високовольтна бригада зруйнувала ядро літія. Роботи тривають."

Провідними вченими УФТІ, що здійснили перше в нашій країні розщеплення атомного ядра, були К.Д.Синельников, А.К.Вальтер, О.И.Лейпунський та Г.К.Латишев.

Наприкінці жовтня 2002 року на честь сімдесятиріччя цієї події на території УФТІ відбулося урочисте відкриття пам'ятника, який присвячено четвірці вчених-ядерників.

 
     

 

3.

... вперше в CРCР здобули рідкі гелій та водень

     
Невдовзі після розщеплення атомного ядра в УФТІ, також вперше в СРСР, були здобуті рідкі водень та гелій. Основоположний внесок в цю справу внесли Л.В.Шубников, Н.Е.Алєксєєвський, В.І.Хоткевич, Ю.Н.Рябінін та Г.Д.Шепєлєв.
     

 

4.

... вперше в світи була створена абетка для сліпоглухонімих людей

      
   
   

 

5.

... вперше в світи були розшифровані таємничі письмена індіанців племені майя

      
   
   

 

6.

... вперше в світі запропоновано безпровідникову систему для суддівства у фехтуванні

      
  Новий спосіб слідкування за ходом поєдинку в фехтувальних видах спорту розроблений харківським винахідником Андрієм Макарущенко. В його основу легла унікальна система безпровідникового зв'язку, який полегшує двобій для спортсменів і відзначається високою точністю спостереження за поєдинком. Відверто кажучі, нелегко було запропонованому винаходу пробити стіну лобіювання з боку фірм-виробників звичайного електропровідникового зв'язку. Проте тепер можна святкувати перемогу: нову систему було з успіхом запроваджено на змаганнях в Мадриді восені 2003 року, й на неї чекає велике майбуття, оскільки вже на Олімпійських іграх 2004 року безпровідникове слідкування буде застосовуватись в змаганнях саблістів, а наступного олімпійського сезону 2008 року - вже й в змаганнях на шпагах та рапірах. Система Макарущенко є провозвісником справжньої революції в фехтуванні, бо надає спортсменам можливість відмовитись від лінійної стратегії бою, під час якого не можна покидати спеціальну доріжку. Можливим є розвиток нової геометрії поєдинку: наприклад, бої на рингу, на арені, на майданчику з перепонами, тощо...

18.10.2003

   
Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт