Ізюм

 

Друге по величині й одне із найстаріших міст Харківської області простяглося в мальовничому закруті Сіверського Донця, у підніжжя легендарної гори Кременець. Через місто йде дорога із Харкова до Ростова-на Дону.

Першу згадку про російську сторожу "Изюмська сакма" ми знаходимо у письмових джерелах за 1571 рік. В документах 1680 року поселення називалось Ізюмським містечком. В 80-ті роки XVII сторіччя на місці теперешнього міста Ізюм була збудована фортеця, що складалася з "великого" й "малого" міст.  "Велике" в минулому - тепер є центральною частиною Ізюму. П'ятикупольний Преображенський собор - пам'ятник архітектури, що зберігся від тої пори.

В створений в 1685 році Изюмський слобідський полк з центром в Ізюмі входило 13 міст і слобод. Полк брав участь в російсько-турецьких війнах, штурмував Очаків, Бендери, Ізмаїл під проводом Суворова, бився під Бородіним, проходив переможним маршем вулицями Парижу. Ось рядки з полкової пісні:

І навіть раз розгублений Париж

В своїх  повитих славою стінах

Побачив твій червоний доломан

І твій блакитний ментик в галунах .

Широка асфальтована  дорога від центру Ізюму підіймається до гори Кременець. Гора - саме високе місце Харківщини (218 м над рівнем моря),  вона є геологічним пам'ятником природи, цікава оголіннями верхньокрейдяних і юрських порід з численними останками органічного світу. Водночас Кременець - цікавіший пам'ятник історії. "Изюмський перелаз" - зручний брід через Сіверський Донець біля підніжжя гори - багато дослідників пов'язують з походом дружини князя Ігоря на половців в 1185 році, що оспіваний в "Слові о полку Ігоревім" - шедеврі давньоруськой літератури. Знаменита битва на Каялі-річці теж відбувалася в околицях Ізюму. 

Багато століть тому через гору чи в обхід її проходив шлях татарських набігів на Русь. Ізюмська сакма - східне відгалуження сумно відомого Муравського шляху. В тюркських мовах "довга гора" звучить як "узюн-курган" (або "ізюм-курган"). Височина над річкою дала назву Ізюмському шляху, а пізніше - й місту. В XIV ст. на вершині гори було розташоване татарське укріплення - "кермен", залишки якого ще були помітні наприкінці минулого віку. Назву, мабуть, було трансформовано в співзвуччя російських слів "кремль", "кремень" , що й дало им'я горі Кременець. Пізніше це місце займали російські дозори. А в 1681 році тут почалось будування "малого міста" - фортеці, вал і рів якої в окремих місцях ще збереглися.

В другій половині XIX  - на початку XX ст. в Ізюмі бурхливо розвивається промисловість. В 1910 році через місто пройшла залізниця  Харків-Донбас, а через два роки почалось будівницво залізничних майстерень. В 1917 році був закладений завод оптичного скла (тепер приладобудівельний). Робітничий клас Ізюму відзначався революційними настроями. Радянська влада у місті була запроваджена 22 грудня 1917 року.

 

 

Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт