Курорти Харківщини

Слобожанський курорт 'Березовські мінводи'

Що, здавалось, можна запропонувати як альтернативу південному сонцю й Чорному морю для людини, яка вирішила відпочити й набратися сил та здоров'я ?

Відповідаємо :  пахучі соснові ліси й тінисті діброви, багатобарвні сінокосні луки, мальовничі береги, прогріті  сонцем і затишні пляжі тихих річок і прозорих лісових озер Харківщини. Недарма  декотрі ландшафти одержали ще в минулому віці титул "Харківської Швейцарії".

В зеленій зоні Харкова, Богодухова,  Краснокутська, Змійова, Вовчанська, Ізюма розташовані численні бази відпочинку,   дитячі табори, спеціалізовані здравниці й просто улюблені місця відпочинку харків'ян і  мешканців області.

Найчарівніші місця Харківщини - це береги Печенізького й Червонооскольського водоймищ, де влітку виростають справжні палаткові містечка.   По берегах водоймищ багато яхт-клубів.

Дивовижно красиві  ліси у сполученні з водною гладдю озер в Харківськім, Чугуївськім, Зміївськім та інших районах. Здавна славнозвісні красою Коробови хутори, що в Коробовськім лісництві Зміївського району.

На берегах Сіверського Донця в тих місцях - дачі, спортивні, туристичні бази . Оточені фруктовими садками й густими лісами, височіють понад Дінцем корпуси будинку відпочинку   "Коробів хутір".

Із різних місць і сел України їдуть люди відпочити в дім відпочинку "Сіверський Донець", який знаходиться на високому березі   Дінця, в густому лісі біля селища Есхар Чугуївського району.

В соснових лісах Вовчанського району  є чудовий будинок відпочинку "Верхньо - Писарівський".

Щільно розташовані здравниці в безпосередній близькості від міста, наприклад будинок відпочинку "Харків", та  "Південний" на березі великого озера посеред модринового лісу.

Споконвічно дачні місця - в Пісочині. В будинок відпочинку "Роща" і в спеціалізовану здравницю "Рай-Єленівка" приїжджали відпочивати з усіх куточків Союзу. На околиці міста Люботин, на березі лісового озера, в колишньому дворянському маєтку  розташований будинок відпочинку "Медик". Біля селища Високий знаходиться одноіменний будинок відпочинку. В зелені і квітах потопає будивля туристичної бази біля селища Васищево. Декілька заводських профілакториєв розміщено в П'ятихатках.

Цілющі мінеральні води, чисте лісо-степове повітря, чудові природні умови, увага й доброзичливість обслуговуючого персоналу чекають на відпочиваючого, якщо він  потрапить до спеціалізованої здравниці "Березівські мінеральні води" , біля села Пересічне Дергачівського району. Є санаторії   і в Богодухівськім, і в Краснокутськім районах. Про чудовий літній відпочинок говорить назва Гайдари.

В північно-західній частині області, за двадцять кілометрів від міста Богодухів, знаходиться Шарівський парк - пам'ятник садово-паркової архітектури XIX ст. Парк розтягнувся на схилах балки, що сусідить з руслом Мерчика, й займає біля 40 гектарів. Замок-палац, розміщенй на високому пагорбі, є центром парку. Частину парку, що до нього прилягає, витримано в регулярному стилі - статні алеї, геометрічної форми клумби, майданчики, рівні доріжки. Далі починаються композиції ландшафтного характеру, які непомітно переходять у природний ліс.

Величезна балка  ділить цю частину парку на південний та північний схили.  Південний схил займають переважно хвойні породи,  а на північному -  збереглися рештки неторканої діброви. Могутнім дубам-велетням від 150 до 300 років. Серед дерев-аборигенів у парку мирно оселилися екзоти: віргінський ялівник,  магонія, бархат амурський... С 1925 року в колишньому поміщицьклму маєтку функціонує Шарівський санаторій - одна з кращих спеціалізованих здравниць України.

Мальовнича природа Харківщини чарувала душі багатьох і багатьох надихала. Бабаївські ліси були улюбленим  місцем роздумів видатного просвітителя, філософа й поета Г.С.Сковороди.

Пейзажі рідного краю з витонченим ліризмом  передані в  творах "Коробів хутір", "Кам'яна балка", "На Донці" відомого українського художника, уроженця Изюму, С.І.Васильковського.

Чудова харківська природа постає і в творах відомого російського живописця І.І.Соколова, який був сучасником, другом і послідовником  Т.Г.Шевченка.  Сповнені поетичного почуття картини П.ОЛевченка ("На Харківщині"),   М.О.Беркоса ("Маки", "Яблуня цвіте"). Столітні дуби Кочетківського лісу назавжди полонили душу юного І.Ю.Рєпіна.

Ви зможете розділити це захоплення, якщо вирішите провести літній відпочинок  на Харківщині.