Наука

 

Математика

 

Після створення в Харкові университету (заснований 17 листопада 1804 року, відкритий 29 грудня 1805 року) одним з головних його підрозділів стало "відділення фізичних та математичнх наук". Викладання математики на ньому з самого початку велося на достатньо високому рівні, а вже з другої половини XIX сторіччя й на початку сторіччя XX в Харкові працювали такі видатні особистості, як О.М.Ляпунов, Імшенецький, В.А.Стєклов, С.Н.Бернштейн. Саме ці вчені й почали формувати образ Харкова як міста високої математичної культури.

 

Це - знань чудова пірамида, збудована з часів Евкліда!

 
   

Треба зауважити, що коли ми говоримо про місто із певними культурними й науковими традиціями в тій чи іншій галузі, то, звичайно ж, розуміємо, що ці традиції не можуть виникати на пустому місці. Як правило, вони створюються кількома видатними людьми, яскравими талантами, які збирають навколо себе учнів та послідовників. Таким чином формується те, що називають "науковими школами". Отже саме вони, школи, дійсно й визначають обличчя інтелектуального центру.

Якщо йдеться про Харків, то в ньому на протязі останніх 130-140 років склалися три основні математичні школи: математичної фізики, геометрії і теорії функцій. Роботи вчених цих шкіл, без усякого перебільшення, визнані у всьому науковому світі, й ми пишаємося цим.

В середині XX сторіччя, в передвоєнні та післявоєнні роки, математичний Харків асоціюється з такими відомими вченими як Наум Ілліч Ахієзер, Борис Якович Левін, Володимир Олександрович Марченко, Олексій Васильович Погорєлов... Математики найвизначнішого рівня! І це не просто слова. Спеціалисти в галузі математичної фізики у всьому світі знають "рівняння Марченко", а геометри - теореми Погорєлова з теорії випуклих поверхонь. Книги Ахієзера (з теорії апроксимації й теорії операторів), Левіна  (з теорії цілих функцій) давно стали класикою світової математичної літератури. Якщо навіть не промовляти про те, який внесок в науку зробив Олексій Васильович Погорєлов (його наукові праці відзначені безліччю вітчизняних та зарубіжних премій), треба сказати, що йому вдалося, на наш погляд, здійснити дещо більше, ніж стати видатним математиком. Він написав прекрасний підручник для школи. Професіоналам відомо, наскільки складна та важка подібна праця. Достатньо згадати Евклида. Знаменитих теорем, які належать саме йому, не так вже й багато. Проте книги з математики, що він створив, на багато сторіч у майбутньому визначили структуру математичних знань в світі. "Геометрія" академіка Погорєлова - це бездоганний сучасний підручник. З одного боку, він збудований на строго аксиоматичній основі, а с другого, - написаний ясною та доступною мовою. Сьогодні О.В.Погорєлов є Почесним громадянином міста Харкова.

Серед наступного покоління вчених-математиків Харкова слід назвати академіка Л.А.Пастура, членів-кореспондентів НАН України Е.Я.Хруслова, Й.В.Островського, В.Г.Дрінфельда. До речі, Володимир Гершонович Дрінфельд - единий в Україні лауреат Філдсовської премії. Для математиків ця нагорода є аналогом Нобелевськой премії. Її присуджують один раз на чотири роки й вручають на Всесвітніх математичних з'їздах.

Впевнений, що ми не похибимо проти істини, якщо скажемо, що і в дореволюційній Росії, і в Радянському Союзі, і в незалежній Україні Харків як центр математичної культури перебував і перебуває на самому вищому рівні.

 

К.В.Маслов, ФТІНТ НАН України  

  
Див. також  Математика у ФТІНТі
Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт