За мить до відкриття пам'ятника Т.Г.Шевченку

 
 

Унікальна фотографія та її історія

 
     
 

За мить до відкриття пам'ятника Т.Г. Шевченку

Харків, 24 березня 1935 р.

Фото опубліковано в журналі "Україна", № 37, 1973 р.

 

Це відбувалося 24 березня 1935 року. Ще мить  -  і харків'яни вперше побачать пам'ятник великому поетові України, який невдовзі стане символом міста. Здається, весь трудовий Харков прийшов сюди.  Замерли знамена, позатихали голоси. Зараз фанфаристи сурмуватимуть: "Увага всім!" Повільно спаде покривало з пам'ятника, і мужня фігура поета віднині й назавжди буде закликати сучасників до побудови Нового світу в единій і вільній сім'ї народів.

Це була визначна подія в житті нашого міста. Щоб зупинити мить і донести її до теперешніх та майбутніх поколінь, автору фотокадру треба було спочатку думкою "побачити" його. Заздалегідь обрати точку зйомки. Напроситися в гости до незнайомих людей, що мешкали на 4-му поверсі будинку, з вікон якого за припущенням буде видно всю панораму події.

Здавалося, в чому б тут мало виникнути утруднення? А в тому, що фотографувати цю панораму довелося тайкома. Справа в тому, що в ті далекі тридцяті роки XX сторіччя заборонялося багато акцій, котрі ніколи раніше не потребували якої-небудь завчасної, офіційної реєстрації та регламентації. До цього кола, певна річ, перш за все попало таке "небезпечне для цілісності держави заняття", як фотографування будь-яких громадських подій, що відбувалися у Радянському Союзі.

Надана тут фотопанорама, яка зберегла мить відкриття пам'ятника Т.Г.Шевченку в Харкові, є единим документальним свідченням про цю мить. Автору її, художниці й майстру фотографії Дії Олександрівні Гай, прийшлося йти на подвійний ризик: бути суворо покараною за недозволенне заняття, а ще й того гірше, просто випасти з вікна четвертого поверху під час нагального установлення експозиції.

 
За матеріалами фотоальбому "Мгновения жизни", виданого академіком О.Я.Усіковим
Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт