Легендарна дрохва - королева степу, що зображена на гербі Печеніг

Печеніги

 

Герб Печенігів


   
      
  Печеніжчина розташована на кордоні двох великих історико-культурних та природних зон - лісостепу та степу. Проявом взаємовпливу осілого населення лісостепу та кочового середовища степу є топоніми нашого краю. Печеніги, Новий Бурлук - назви, пов'язані з тюрськими народами, що мешкали тут в різні часи.

Після татаро-монгольської навали Печеніжчина входить до складу так званого "дикого поля" - це території малоосвоєні та малозаселені.

Починаючи з кінця XVI початку XVII століття цей край, залишаючись зоною впливу великих держав середньовіччя: Російського царства, Кримського ханства, Речі Посполитої, - активно освоюється та заселяється. Саме тоді були засновані села Печеніги - 1646 рік, Мартова -1666 рік, Борщова - 1678 рік, П'ятницьке -1653 рік, Артемівка-1702 рік. З Печеніжчиною пов'язане ім'я славетного кошового Івана Сірка, який в 1665-1668 роки очолював печенізьких козаків.

В XVIII-XIX ст. Мартова, Артемівка, а особливо Печеніги - значні населені пункти Слобожанщини. Є відомості, що на початку XVIII століття в селі Новий Бурлук у місцевого поміщика навчав дітей Г.С.Сковорода - український мандрівний філософ.

У 1817 році Печеніги були перетворені на військове поселення. За назвою Білгородського уланського полку село Печеніги в період 1825-1890 років було перейменовано на Ново-Білгород. В 30-40 роки XIX століття в Печенігах в царському полку служили відомі митці: О.Афанасьєв-Чужбинський, Яков де Бельмен - товариш Т.Г.Шевченка, якому він присвятив поему "Сон".

В 1864-1917 роках в селі Печеніги (тоді Ново-Білгород) існувала політична каторжна пересильна тюрма, в якій відбували покарання відомі народники: О.Долгушин, І.Мишкін, Я.Рибіцький, робітник-революціонер П.Алексєєв та інші.

 
   
 
Генріх Іполитович Семирадський(1843-1902)
7 грудня 1901 року в селі Печеніги народилась відома російська письменниця, лікар О.П.Джигурда. Селище Печеніги також є місцем народження відомого політичного діяча радянських часів Г.І.Петровського.

В Печенігах народився всесвітньо відомий художник Г.І.Семирадський, картини якого є окрасою найбільших світових музеїв та приватних колекцій.

     
На виставці картини Семирадського 'Ісаврійскі пірати, які продають свою здобич'
В Печенізькому районі народилися сім Героїв Радянського Союзу, відзначені за подвиги під час Великої Вітчизняної війни.

Широко відоме ім'я Петра Василенка, письменника, поета, автора численних творів про історію Печенізького краю, Слобожанщини.

     
Печенізьке море
Природня окраса Печенізького краю - це річка Сіверський Донець, яка згадується давньогрецьким істориком Геродотом як кордон між скіфами, що жили в Європі, та сарматами, що мешкали в Азії. А рукотворною прикрасою ціх земель стало Печенізьке водосховище ("Печенізьке море"), яке розташоване на теріторії Печенізького та Вовчанського районів Харківської області і призначене для питного й технічного водопостачання міста Харкова та прилягаючих до нього районів. 
Журавель-красавка - мешканець природоохоронної зони
Унікальною природоохоронною зоною та місцем відпочинку на теріторії району є регіональний ландшафтний парк "Печенізьке поле", який розташований на крайньому півдні Лівобережного Лісостепу на межі зі степовою зоною. Загальна площа його становить близько 4,5 тис.га. Територія парку простягається вздовж балок Гнилушка (за літописом - Бусів Яр) та Сулимів Яр, що ведуть до водосховища. Балкою Гнилушка тече однойменна річечка (давнья назва - Бусова), це - недоторканий залишок українського лугостепу, де лише вищих рослин ботаніками відкрито близько 500 видів; значну їх частину занесено до Червоної книги України.
 
Археологічна експедиція на курганах поблизу с.Артемівка
Печенізький край - овіяна легендами земля. Археологічні матеріали свідчать про заселення краю первісною людиною починаючи з IV тисячоліття до нашої ери. Численні кургани, стоянки та поселення давніх людей сьогодні вивчають археологи.
     
Відкриття новобудови Свято-Преображенського храму в Печенігах
В селах Артемівка, Мартова при загальноосвітніх школах діють сільські краєзнавчі музеї "Культура і побут Слобідської України ХУІІ-ХХ століть".

В селищі Печеніги 7 серпня 2001 року відкрито та освячено красень Свято-Преображенський храм, який є втіленням думки про те, що повернення до Бога, церкви сприятиме встановленню в районі атмосфери добра, щастя і злагоди.

 
Введення в дію новобудови Печенізької загально-освітньої школи (1.09.2001)
1 вересня 2001 року введено в дію новобудову Печенізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Прикрасою районного центру є новозбудований стадіон.
     
Торговий комплекс смт.Печеніги
Сьогодні в районі налічується 175 підприємств, установ та організацій різних форм власності. Провідне місце в економіці займає сільське господарство. Основними сільськогосподарськими підприємствами району є ПОСП "Печенізький", ТОВ "Агрофірма "Шанс", СТОВ "Артемівка", ТОВ "Агрофірма "Мартова", ВАТ "Печенізьке рибоводне господарство".
     
Дочірнє підприємство 'Фінпрофіль'
Загалом в районі працюють 11 сільськогосподарських підприємств, 54 фермерських господарства, 34 малих підприємства та зареєстровано 102 суб'єкти підприємницької діяльності. Значне місце в економічному розвитку району займає ДП "Фінпрофіль", засноване в 1997 році. Номенклатура виробництва на даному підприємстві складається з профілюючих станів для металопрофілю, віконного профілю; ліній для виробництва сендвіч-панелей, ліній розпуску бухт металу на стрічку різної ширини та інших видів продукції.
     
В даний час в районі ведеться будівництво газопроводу.

В жовтні 2001 року в Печенігах відкрито районне відділення акціонерного поштово-пенсійного банку "Аваль".

Унікальним підприємством є ЗАТ "Еко-агрофірма "Фауна", яка має розплідник диких і екзотичних птахів та працює за міжнародною програмою розведення і повернення в природне середовище дрохв. Головні напрямки діяльності цієї фірми - природоохоронна, сільськогосподарська та зовнішньоекономічна діяльність.

В 2001 році Печенігам -прекрасній перлині Слобідської України - виповнилося 355 років, а Печенізькому району, створеному в грудні 1991 року-10 років.

Тож нехай молодіє і розквітає край, багата історія якого стала основою піднесення і розквіту Печеніжчини!

 

Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт