Перша композиція

Фігури першої композиції :

Вмираючий гайдамака

Гайдамака з косою

Той, що рве пута

Перша композиція
   
  За Катериною іде фігура вмираючого гайдамаки. Та увагу глядача насамперед привертає образ повстанця з косою. (Для цього образу позував О.І.Сердюк). Він зображений у грізній, повній рішучості позі, начебто готується до смертельної сутички. Любуєшся його красивою головою, статною атлетичною постаттю, яку підкреслюють вільно спадаючи складки одягу. Рішучисть пози підсилюється виразом прекрасного у гніві обличчя. Сильні руки повстанця міцно стискують косу. Гайдамака з косою близький образу молодого Яреми з поеми Т.Г.Шевченка "Гайдамаки" - учасника народно-визвольного антіфеодального руху, відомого в історіі під назвою Коліївщина, який жорстоко придушили царські війська.  
  
  Живі сторінки героїчної історії, полум'яні слова поеми Т.Г.Шевченка, блискучи актори-натурщики допомогли скульпторові вдихнути в бронзу вогонь життя і під час роботи над образом умираючого гайдамаки. Напружена експресія образу у трактовці народного артиста СРСР А.М.Бучми знайшла яскраве пластичне втілення у М.Г.Манізера. А.М.Бучма згадував, що позувати було важко: доводилося застигати в одному напруженому положенні і витримувати його протягом восьми, а інколи і дванадцяти годин. Але працювалося з великим ентузіазмом і натхненням. Стояти поруч з великим поетом як скульптурне втілення його героя - це велика честь! "За весь мій довгий творчий шлях,- розповідав артист,- таку роботу мені доводилося виконувати вперше. Праця так мене захопила, що я не відчував фізичної втоми. Я докладав всіх зусиль, аби краще відобразити у фігурі ідеї автора монументу. Зараз ми маємо можливість бачити, з якою витонченістю талановитий Манізер втілив у бронзі незабутніх героїв Шевченка".
Скульптура вмираючого розкриває розкриває трагедію селянських повстань. Зупиніть погляд на жестах рук, напруженій мускулатурі пораненого. Ні актор, ні скульптор не пошкодували пластичних фарб. Спираючись на лікоть, гайдамака начебто намагається піднятися - тільки б не впасти ниць. Вдивіться в обличчя вмираючого. Людина смертельно поранена, та ще б'ється серце, працює думка. Повні життя кожна риса, кожний мускул обличчя, спотвореного фізичним болем. Всім тілом гайдамака подався вперед, за тими, хто ще тримає в руках зброю. Такі люди не стогнуть, навіть якщо рана смертельна. Вони вмирають незломленими. У композиції цієї групи статуй особливо яскраво виявилась висока професійна майстерність скульптора, який зумів розташувати фігури так, що кожна з них має максимальне освітлення.    
  
Сюжетно і композиційно об'єднана з двома попередніми фігурами скульптура "Той, що рве пута". Актор великого внутрішнього темпераменту О.І.Сердюк, який позував для цієї фігури, вирішив образ з притаманним йому лаконізмом, допомагаючи скульптору втілити його у бронзі. Мужнє обличчя повстанця з ледь прикритою скорботою, що сховалася в куточках уст, виражає наполегливість - він намагається розірвати пута. Виразна пластика всієї фігури: немає сумніву - людина розігнеться, голова гордо підведеться, пута неодмінно будуть  розірвані... 
Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт