Герб Харківської області

 

Карта області

ХАРКІВСЬКИЙ РЕГІОН

Чи відомо вам?
В Харківській області можуть спокійно
розміститись такі країни як
Бельгія, Люксембург, Монако, Ватикан,
Мальта й Ліхтенштейн, разом взяті,
з усім своїм населенням.
Та на біса їм це здалося?

   
Управління областю
Харківська Обласна Рада народних депутатів
Околиці Харкова. Природа і клімат
Сільське господарство
Історія Слобожанщини й славнозвісного міста Харкова
Міста Харківської області
 
 

Харківська область (Харківщина) створена 27 лютого 1932 року.

Харківщина розташована на північному сході України. На півночі й північно-сході вона межує з Бєлгородською областю Росії,  на сході - з Луганською, на південно-сході - з Донецькою, на південно-заході - з Дніпропетровською, на заході й північно-заході - з Полтавською та Сумською областями України. Територія області - 31.4 тисячі кв. км. Протяжність : з півночі  на південь - 210 км, зі сходу на захід - 220 км. 

Рельєф області є хвилястою рівниною з легким нахилом на південно-захід (до басейну Дніпра) й на південно-схід (до басейну Дону). В північно-східну частину області заходить Середньоросійська височина, а в південну - відроги Донецького кряжу.

75% водних ресурсів області приходиться на басейн Дону.  Головна водна артерія - Північний Донець - є правим притоком Дону. Загальна протяжність  867 водотоків складає 6.4 тисячі км, причому 156 річок мають довжину більш за 10 км.   В області є озера, найбільше з них - Лиман. В області створено біля 50 водоймищ, найбільші з них - Краснооскольське, Печенізьке, Краснопавлівське. На теріторії області проходить траса каналу Дніпро-Донбас.

Харьківська область поділена на 25 територіально-адміністративних районів, в області - 16 міст, 62 селища міського типу й 1861 село та хутір. Найбільші  міста  - півторамільйонний Харків, Ізюм і Лозова. Серед інших найбільш значні - Куп'янськ, Чугуїв, Балаклея, Богодухів, Зміїв.

Населення області - близько 3 млн. 170 тисяч  чоловік. Міське населення складає 78.7%. Середня щільність населення - 100 чоловік на один квадратний кілометр.

Область визначається високим рівнем розвитку економіки. Це зумовлюється як вигідним економіко-географічним положенням (близькість вугільно- металургійної бази Донбасу та Придніпров'я стимулювало розвиток машинобудування й металообробки, сусідство ж з високорозвиненими районами Росії - Центрально-Черноземним, Південно-Західним й Західним - зумовило розвиток підприємств агропромислового комплексу), так і достатньо багатим набором власних сировинних ресурсів. Ці ресурси дозволяють розвивати палевно-енергетичну, хімічну промисловість, скляне й фарфоро-фаянсове виробництво, виробництво будматеріалів.

Умовно область можна поділити на  три промислових райони: Центральний, Східно-Харківський й Південно-Харківський.  Центральний (Харків та прилеглі до нього райони) означається високим рівнем спеціализації та концентрації промисловості, саме тут склався головний в Україні комплекс енергетичного, електротехнічного, транспортного та сільскогосподарського машинобудування. Східно-Харківсьий район зосереджений навколо Куп'янська. Головна галузь промисловості - машинобудування; Куп'янський ливарний завод постачає деталі для транспортного та сільгоспмашинобудування. Розвинені в цьому регіоні також харчова і легка промисловість, виробництво будматеріалів й обладнання для цукрової промисловості. Південно-Харківський район має великі газові родовища - Шебелінське, Єфремовське, Крестищенське та інші. Міста району спеціализуються на машинобудуванні, хімічній промисловості та на виробництві будматеріалів. Цементно-шиферний завод в Балаклеї - один з найбільших в Європі, а Ізюм відомий як центр виробництва окулярної оптики. Розвинені тут також легка й харчова галузі промисловості.

Сільске господарство Харківської області спеціалізується на виробництві зерна, цукрового буряка, соняшника, м'яса, молока, овочів та фруктів. В області є великий селекційний центр "Українка".

Харківська область має вельми розгалужену транспортну мережу, причому 60% об'єму перевезень припадає на долю залізничного транспорту. Залізниць тут ні більш ні менш як 1442 км! А крім того, Харківський залізничний вузол обслуговує 10 млн пасажирів за рік. Автомобільний транспорт, щоправда, випереджає  залізничний щодо пасажирських перевезень : за рік автобуси обслуговують майже 12 млн чоловік. Найважливіші автомагістралі, що проходять через  область, це: Харків - Москва, Харків - Сімферополь, Харків - Ростов-на-Дону, Харків-Полтава. В області налічується 16 міжобласних маршрутів, 68 внутрішньообласних і 342 внутрішньорайонних. Загальна протяжність автодоріг - 15 тис км. Харківський аеропорт обслуговує до 200 авіарейсів щодобово, займаючись в основному пасажирськими перевезеннями.

 

Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт