Загальна інформація

   

Промисловість
Наука
Культура
Політика
Право
Бізнес
Погляд у майбутнє
Urbis et Orbis
     
Панорама Харкова(архітектурні символи)
 
Харків - обласний центр України, який недаремно носить титул "український мегаполіс",   -  є гігантом вітчизняної промисловості, великим освітнім та культурним центром, найвизначнішим транспортним вузлом української держави.
  
Місто розташоване у північно-східній частині України, на межі двох ландшафтних зон - Лісостепу та Степу, біля злиття річок Лопань і Уди, які впадають у Сіверський Донець.
 
Територія міста удає з себе пагористу рівнину, яку перетинають річні долини, балки та яруги. Місто розкинулося на п'яти пагорбах і в п'яти долинах. Висота його над рівнем моря змінюється від 90 до 192 м. Більшу частину міської території складають ділянки з відзнакою 105-192 м.
 
Харків знаходиться на значній відстані від океанів, але морське повітря часто проникає сюди разом із західними та південно-західними вітрами, тому клімат міста є помірно-континентальним, з тривалою, проте не суворою зимою, для якої характерні часті відлиги. Літо у місті помірно тепле, іноді спекотне.  
 
За багаторічними даними Харківської гідрометобсерваторії:
    середньорічна  t° дорівнює 6,9°;
    найбільш холодні місяці  - січень (-7,1°) та лютий (-6,7°);
    найбільш жаркі місяці -  липень (20,5°) та серпень (19,4°);
    річна амплітуда коливань середньомісячної t° дорівнює 27,6°;
    середньорічна кількість опадів - 522 мм;
    найбільша кількість опадів - в липні (69 мм);
    найменша - в лютому (22 мм);
    кількість днів з опадами протягом року    - 146;
    максимум таких днів спостерігається у грудні та січні ( по 16);
    мінімум - у вересні (9 днів).
 
За кількістю населення Харків - друге місто в Україні. Кількість ця  складає приблизно півтора мільйона. Але за довгостроковими прогнозами населення міста буде зменшуватися і через чверть сторіччя буде складати трохи більше мільйона жителів. У Великому Харкові (тобто враховуючи приміські зони) мешкає 2/3 всього населення області і понад 4/5 її міського населення.
 
Величезні обсяги капітального та житлового будівництва, зростання населення Харкова, які були обумовлені динамікою його розвитку як індустріального й культурного центру у радянські часи, призвели до значного поширення меж міста. За нашого часу він розкинувся на площі 303 кв. км, що у 5 разів перевищує територію дореволюційного Харкова. Не зважаючи на солідні розміри, територія міста відзначається компактністю. Розвинена мережа міського транспорту (метро, трамвай, тролейбус, автобус, маршрутні таксі) забезпечує легкий доступ у будь-який район міста.
  
Щодо територіального розподілу праці в Україні Харків відзначається високим рівнем розвитку машинобудування й металообробки. Особливе місце займають наукоємні галузі виробництва, які забезпечують, у свою чергу, науково-технічний прогрес: тракторне та сільськогосподарське машинобудування, космічні технології та авіаційне виробництво, верстатобудування, важке та энергетичне машинобудування. У місті працюють також крупні підприємства легкої, харчової, хімічної промисловості, вельми розвинута будівельна індустрія.
 
Харків - це крупний, якщо не найкрупніший, науковий та культурний центр України. У місті налічується понад 60 науково-дослідних інститутів, понад 170 загальноосвітніх шкіл, біля 150 учбово-виховальних центрів й спеціалізованих середніх учбових закладів, кількість вищих учбових закладів різних форм власності тепер сягає 80. Щороку вузи Харкова випускають приблизно 20 000 молодих спеціалістів. Харков налічує 49 культурних закладів і центрів, серед яких 5 музеїв, міська картинна галерея, 6 крупних театрів. У місті  - понад 80 бібліотек!  Наведені цифри говорять на користь нещодавно висловленої думки: "Харків - це інтелект!" Слова ці належать популярному телеведучому та журналістові Костянтину Кеворкяну, який є створювачем передачі про Харків під назвою "Перша столиця" і автором однойменної книги.
  
Особливість індустріального велетня Харкова полягає в тому, що серед подібних міст він - один з найзеленіших. Зелені масиви парків і садів, бульварів і скверів складають 12 628 га. На кожного мешканця міста припадає понад 17 кв.м зелених насаджень.
  
Місто разподілене на 9 адміністративних районів: Дзержинський, Київський, Комінтернівський, Ленінський, Московський, Октябрьський, Орджонікідзевський, Фрунзенський, Червонозаводський. 
  
Харків - місто славетних традицій, місто незвичайної (в деякі періоди  - трагічної) долі, яке пишається своїм історичним минулим. Великий відбиток на обличчі й у ментальному аспекті міста залишив по собі період з 1917 по 1933 роки, коли Харків був столицею Радянської України. Про все це гаряче й зацікавлено можуть розповісти вам харківські краєзнавці. Перш за все "Слово о полку Ігоревім" безпосередньо стосується харків'ян! Адже легендарна битва при річці Калка відбувалася біля Ізюму. Далі, Харків завжди був і залишається кузнею воєнних кадрів. Про це оповідає цікава книжка "Харьковские полки - 300 лет истории". Вже біля 100 років Харків є юридичною столицею України, саме тут були досягнуті видатні успіхи вітчизняної криміналістики. З Харковом пов'язані долі багатьох славнозвісних письменників, художників і артистів, мислителів Вернадського й Сковороди. На нашому сайті ви також зможете знайти досить цікаві матеріали, у яких йдеться про історію міста і його славнозвісних мешканців. Путь до них пролягає через рубрику "Харківський регіон".
  
   А те, що стосується теперешнього періоду його життя, зібрано у рубриках, які розташовані на початку цієї сторінки.
До початку
Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт