Алчевська Христина Данилівна

      

 

 

Алчевська Христина Данилівна
  
  

Христина АЛЧЕВСЬКА: «ЩО ЧИТАТИ НАРОДОВІ?»

  
Цей тритомник - одна із основних праць X.Д. Алчевської - чудової жінки, української прогресивної діячки народної освіти, педагога, мемуариста, дитячої письменниці.

Двадцятирічною дівчиною 1861 року переїхала Христина із Чернігівщини до Харкова. Тут мала, як то кажуть, повний достаток, коханого чоловіка, дітей, багатий красивий будинок. Але вона не хотіла бути лише дружиною, матір'ю, світською дамою. Бачачи, в якій темряві, безграмотності проживає робочий люд, заснувала недільну школу для жінок. Тут навчалися жінки різного віку, яки працювали прислугою, модистки, фабричні робітниці, дружини та дочки ремісників. Курс навчання відповідав програмі початкових училищ.

Перший період з 1862 до 1870 р. школа існувала  нелегально, заняття відбувалися вдома у Алчевської. Потім школа користувалась приміщенням початкового училища. А в 1896 році за проектом А.Н.Бєкєтова, який він виконав безкоштовно, для школи збудували власну споруду у Мироносицькому провулку - нині вул.Раднаркомівська, 9. Школа працювала до 1919 року, після чого в тому ж будинку відкрито було вечірню школу робітничої молоді. Зараз в ньому розташовано виставочний зал Художнього музею.

Спочатку Христина Данилівна в створеній школі викладала сама, але згодом зуміла привернути своєю ідеєю інших. В школі були бібліотека, набір наукових посібників, в розробці яких приймали участь відомі вчені Д.І.Багалій, В.Я.Данилевський та ін. Власно, узагальнення досвіду роботи школи й призвело до створення бібліографічного покажчика - хрестоматії "Що читати народові". Він витримав 17 видань.

Школа була першим, та не останнім кроком Алчевської шляхом просвітництва. Слідом за школою організувала вона в Харкові Товариство грамотності, першу громадську бібліотеку (нині Державна наукова бібліотека ім. В. Короленка). Понад півстоліття присвятила вона педагогічній діяльності, яка здобула високу оцінку українських, російських і зарубіжних діячів культури. Христина Данилівна нагороджена почесним дипломом на Всесвітній педагогічній виставці 1899 року в Парижі. Була віце-президентом Міжнародної ліги освіти.

І ще такий цікавий факт. Христина Алчевська на своїй садибі у Харкові (тепер будинок Центру громадських зв'язків) у 1899 році встановила перший у світі пам'ятник Тарасу Шевченку. Ось така вона - наша славетна землячка!

 
Rambler's Top100
Home Запрошуємо до Харкова | Мiська влада | Подорож по Харкову | Що,Де,Коли
Загальна iнформацiя | Харкiвський регiон | Подорож по сайту | Iнтернет

Украинская баннерная сеть

META - українська пошукова система TopList Rambler's Top100

Використовувати тексти та зображення дозволяється тiльки iз посиланням на сайт